Idejétmúlt a MitB táska?

 Damian Priest már háromnegyed éve birtokolja a Money in the Bank táskát, ami nemhogy még nem került beváltásra, de egyelőre nem is látszik, hogy ez a történet egy sikeres beváltással végződne. De mi ennek az oka? Tudatos tervezés? Megváltozott ötletek? Vagy maga a táska koncepciója egy nyűggé vált a modern booking számára?

Dióhéjban a táskáról

 Aki esetleg nem ismerné a részleteket: a Money int he Bank táskáért jellemzően hatan küzdenek meg egy létrameccsben. A táska tartalmaz egy szerződést, amely feljogosítja tulajdonosát egy általa választott címmeccsre bárhol, bármikor. Az ötlet Chris Jericho-tól származik, és először a WrestleMania 21-en rendeztek ilyen mérkőzést, ami azóta egy külön gálát is kapott. 2017 ót pedig a női divízió számára is megrendezik a speciális létrameccset. A koncepció lényege, hogy segítsen egy main event küszöbén álló (jellemzően heel) birkózónak elérni az áttörést. Ez nagyon jól működött az olyan pankrátorok esetében, mint például Edge, CM Punk, vagy Seth Rollins, de a meccs évenkénti megrendezése magában rejti a veszélyt, hogy kiég az ötlet és nehéz helyzetbe hozza a bookert. Ez pedig már néhány éve jól láthatóan megtörtént.

A korábbi győztesek

 A téma megértéséhez vessünk egy pillantást az elmúlt pár év táskabirtokosaira! Mivel a női változat 2017 óta létezik, és 2016-ban Dean Ambrose-nak még talán segített a táska, ezért úgy láttam jónak, ha a férfiak esetében is 2017-től vizsgáljuk a kiégés jeleit.

2017: Baron Corbin, Carmella. Corbin nevéhez fűződik az első olyan beváltás, ami tiszta vereséggel végződött. Carmella sikeresen váltott, és illett is hozzá a táska, de nem nála sem jött el az áttörés.

2018: Braun Strowman, Alexa Bliss. Strowman alapvetően egy jó választás volt, de a cég inkább kitartott a face Roman projekt mellett, így sikertelen volt. Alexa még aznap este beváltotta a táskát, ami nem volt egy rossz booking döntés, mert addigra ő már egy jól bejáratott név volt magas pozícióban.

2019: Brock Lesnar, Bayley. Lesnar esetében látszott először igazán, hogy a WWE mennyire elengedte a táska eredeti koncepcióját. Bayley ellenben egy olyan pozícióban volt, hogy jót tett neki a táska, de nem mai szemmel neki sem ez hozta meg az áttörést.

2020: Otis, Asuka. Otis comedy birkózóként nyert (majd később Miz elnyerte tőle a táskát), Asuka pedig a gyakorlatban a RAW női bajnoki címét szerezte meg Becky terhessége miatt. Ezekben némileg szerepet játszott a pandémia okozta speciális körülmények.

2021: Big E, Nikki A. S. H. Big E pozícióját tekintve jó választás volt, de face-ként nehéz helyzetben volt, a booking pedig nem támogatta kellően. Nikki egy közönség által kedvelt birkózó volt, de jól láthatóan nem main eventer kaliber.

2022: Austin Theory, Liv Morgan. Theory volt az első, aki egy midcard övön váltott, de azt is sikertelenül. Liv egyébként egy jó választás volt, pláne megszakítva Ronda borzalmas regnálását, de a main eventbe neki se sikerült bekerülnie.

2023: Damian Priest, Iyo Sky. Priest még mindig nem váltott, Iyo-nek viszont sikerült megszereznie WWE Women’s Championship-et, és bár nem került main eventbe, határozottan magasabb szintre került, és ez egy sikeres projektnek tekinthető. Ez volt az első olyan MitB gála, ami Triple H alatt ment végbe.

Amit még érdemes megemlíteni, hogy a nők részéről egyedül Carmella és Iyo birtokolta egy hónapnál hosszabb ideig a táskát, a többségük még a megszerzés estéjén, vagy napokon belül váltott.

Pontosan mi a probléma?

 A fenti példákból jól látni, hogy egyszerűen nem jut minden évre egy új birkózó, akinek oda lehetne adni a táskát. A koncepció nem erre lett kitalálva, és csak azért rendezik meg évi rendszerességgel, mert időközben a Money int he Bank a WWE ötödik legnépszerűbb gálájává vált. Ez az oka annak, hogy mind a mai napig nem változtattak. De érdemes megnézni azt is, hogy ez az elképzelés mennyire illeszkedik Triple H booking stílusába.

 Hunter a hosszútávú történetmesélést preferálja. Hagy időt arra, hogy a különböző projektek kifussanak és a nézők mélyebb kötődést alakíthassanak ki a birkózókkal. Tisztában van azzal, hogy kik azok a nevek, akiket magasabb polcra szeretne majd rakni, és gyakran fél évre, vagy akár egy évre előre tervez. Ebbe jelentősen belerondít a MitB táska, hiszen ez egy olyan koncepció, amit nem lehet figyelme kívül hagyni, mert valahogyan be kell csatornázni egy adott sztoriba. De egyrészt egy olyan uralkodást, mint Roman-é, értelemszerűen nem egy beváltással szakítanak meg, de a másik oldalon is sorakoznak az olyan kihívók, akiknek nincs szükségük a táskára. Damian Priest egy kiváló birkózó és meg lehet próbálni világbajnokként, de nyilván nem egy friss bajnok Cody-n fog váltani, Seth-nek pedig sokkal komolyabb ellenfél egy olyan birkózó, mint Gunther vagy CM Punk. És persze fennáll annak a problémája is, hogy a beváltás mikéntje egy idő után repetitívvé válik és nem éri el a kívánt hatást. Arról már nem is beszéve, hogy Theory óta midcard övre is lehet váltani, aminek a pay off-ja sokkal kisebb, mint egy világbajnoki cím esetében.

De akkor mit lehet csinálni?

 A legegyszerűbb természetesen az lenne, ha hanyagolnák a MitB-et, mint gálát és visszatérnének ahhoz, hogy csak akkor rendezik meg a meccset, ha szükség van rá. Erre sajnos nincs sok esély, a fentebb említett okból kifolyólag. Ezért muszáj lenne valami köztes megoldást találni. Egy nem túl radikális ötlet, hogy csak az adott évben csak férfi, vagy csak női táskameccset rendezzenek, attól függően, hogy hol van rá szükség. Némileg merészebb lenne, ha mondjuk lerövidítenék a táska beváltási idejét. Illetve ott van az az opció, hogy elvetik a „bárhol, bármikor” elvet és mondjuk a győzelem egy Summerslam övmeccsre jogosít fel, hasonlóan, mint a Royal Rumble és a WrestleMania vonatkozásában.

 Abban biztos vagyok, hogy Triple H dolgozik a megoldáson. Egyszerűen annyira üti egymást az ő filozófiája, és ez a múlt korszakból származó koncepció, hogy azt bár egy-két évig valahogy ki lehet okoskodni, de hosszútávon már komoly nehézségeke okozhat.

Previous
Previous

Hogyan is kezdjem? -avagy birkó meccsek kezdőknek II. 

Next
Next

Hogyan is kezdjem? – avagy birkó meccsek kezdőknek I.