Szorító Podcast

View Original

„Magyarországon nagyon sok kommentátor nem akar élni a csend és az atmoszféra lehetőségével.”

Parrag Zsomborral, az Arena 4 és a HCW kommentátorával beszélgettünk

Turger Dávid, Parrag Zsombor, és Tihanyi Péter

 Október 18-án, a Legacy gála előtti napon tartotta meg első közönségtalálkozóját és sajtótájékoztatóját Magyarország legnagyobb pankrációs szervezete, a Hungarian Championship Wrestling. Az eseményre a Szorító csapata is meghívást kapott, a kezdés előtt pedig lehetőségünk nyílt interjút készíteni Parrag Zsomborral, a magyar wrestling közösség egyik legfontosabb szereplőjével.

Hogyan kezdődött a HCW-s munkád?

 Mint azt már biztosan tudjátok, a Doktor távozásával megüresedett egy fontos pozíció a HCW-ben. Én pedig kézenfekvő választás voltam, hiszen az Arena 4 csatornán ekkoriban már én kommentáltam a WWE-t.

És maga az Arena 4-es kommentálás hogyan indult?

 Én alapvetően amerikai sportokért felelős szerkesztőként, illetve kommentátorként dolgozom a csatornánál. Főként amerikai focival és NASCAR-ral foglalkozom, de hallhattátok már a hangomat téli sportok közvetítése alatt is. 2021-ben éppen egy nyaralás alatt érkezett a telefon, hogy szeretnének magyar kommentárt a WWE-s közvetítésekhez, és tudják, hogy én követem a műfajt.

Akkor, ha jól értem, a munkának ezen része nem okozott nehézséget, hiszen ekkor már régóta követted a terméket.

 Igen, már nagy régóta, az Eurosporton is néztem, de az igazi áttörést, ahogy itthon sokunknál, a Viasat 6 hozta el. Ekkoriban kezdett el komolyabban érdekelni, és emlékszem, hogy az akkor futó NEXUS-John Cena feud volt az, ami berántott. Nem meglepő módon én is Cena fan lettem.

Mi volt az, ami megfogott a műfajban? Szerinted mitől különleges a pankráció?

 A „peak tv” korában váltam rendszeres nézővé. Ekkoriban jelentek meg az olyan sorozatok, mint például a Lost, vagy a Prison Break, amik megreformálták a televíziózást. A pankrációban is a narratíva, a történetmesélés és annak egyedisége fogott meg. Olyan hatást képes elérni, olyan élményt képes kiváltani, amire egy másik médium sem képes. Nagyon jó példa erre a „Yes Movement” sztori, ami különösen meghatározó volt számomra.

Igen, az egy maradandó emlék sokunk számára. Az Authority történetszál ott csúcsosodott ki, és amellett, hogy egy kiválóan kivitelezett underdog sztori volt, a smark rajongók is könnyedén tudtak érzelmileg kapcsolódni, hiszen körülbelül ekkortájt kezdtek el a nézők alternatívák felé kacsintgatni. Te követsz-e más szervezeteket is, vagy követtél-e korábban?

 Én is néztem a New Japan-t, mikor a csúcson volt. Nagyjából AJ Styles megérkezésétől az Omega-Okada meccsekig. Illetve az AEW-et is követtem az elején, de ma már nem igazán. Pont a korábban említett történetmesélést hiányolom. Ezt egyszerűen nem tudod figyelmen kívül hagyni és a hardcore-ral kompenzálni, mert a nézők nem függesztik fel a hitetlenkedésüket. A színházban sem érint meg Rómeó halála, ha rögtön ahhoz a részhez ugrunk és nem ismerjük meg a karaktereket. A WWE-ben is láthattunk hardcore pankrációt a közelmúltban, de amit CM Punk és Drew McIntyre csinált az egészen más. Egy jól felépített személyes feud volt és a szerszámosládás spot-on kívül nem igazán lehet belekötni.

Szóval akkor a HCW-ben se várjunk mostanában injekciós tűt és nejlon zacskót?
 
Nem érdemes. A szervezet egy ideje már elmozdult egy másik irányba. Az elején még kellettek az ilyen típusú meccsek, de ma már nem nagyon látni ilyen mérkőzéseket.  Ez egy nagyon tudatos és nagyon okos produkciós döntés volt. Ha esetleg mégis látunk ilyesmit, az fel van építve és indokolt a stipuláció.

A magyar nézők is felfigyeltek rá, hogy a WWE különböző műsorai megjelentek a Netflix katalógusában? Ez azt jelenti, hogy ezzel együtt vége az Arena 4-es sugárzásnak?

 Nincs még feladva, vannak próbálkozások. Szeretnénk még egy évet hosszabbítani, de azt látni kell, hogy a Netflix tett egy 5 milliárd dolláros ajánlatot, amivel itthon nyilván senki sem tud versenyezni.

A HCW-vel kapcsolatban mi a helyzet? Várhatók-e esetleg produkciós változások, akár hosszabb idősáv?

 Ez érdekes kérdés, ezzel még várni kell. Hosszabb idősávot nehéz legyártani, sokkal több erőforrásba kerülne. Sokan szokták kérdezni, hogy a HCW miért ilyen időpontokban kerül műsorba, de ez egy tudatos döntés. A WWE adásai mögé vannak rakva, ezzel pedig az a cél, hogy megpróbáljuk megtartani az ottmaradó nézőket.

És sikerül?

 Igen, elég sokan kíváncsiak a HCW adásaira is. Nagy az átfedés a két nézőtábor között. Az Arena 4-es műsor igazából nem a rendszeres HCW nézőknek szól, hanem egyfajta promóció a szervezetnek. Akik megnézik a WWE-t a TV-ben és utána is ottmaradnak, azok láthatják, hogy ilyen van Magyarországon is. Kap belőle egy kis ízelítőt, ami meghozhatja a kedvét ahhoz, hogy eljöjjön egy gálára.

A NASCAR és az NFL után milyen volt pankrációt kommentálni? Mennyire volt nehéz a váltás?

 Pankrációs kommentátorként azt kell megértened, hogy te is a produkció, a narratíva része vagy. Te fogod a néző kezét és vezeted végig az adott meccs alatt. Én a Michael Cole-i iskolát követem, nagyon sokat tanultam tőle. Magyarországon nagyon sok kommentátor nem akar élni a csend és az atmoszféra lehetőségével. Michael Cole viszont ebben a legjobb a világon és ezt is tőle tanultam.

Cole valóban a legjobb a bizniszben és szerencsére egyre többen kezdik értékelni, különösen így, hogy Vince nélkül a lelkesedés is jobban látszik rajta. Tehát hosszabb távon az ő stílusa lett az irányadó, szemben azzal, amit például Mauro Ranallo képviselt.

 Amellett, hogy figyelni kell, mikor kell csendben maradni, a card felépítését is nézni kell. Nem lehet ugyanúgy kommentálni az összes meccset. Ez például látszott szegény IYO Sky-ék meccsén a WrestleMania-n, ahol berakták őket a main event elé, így Cole-ék és mi is annál a meccsnél „pihentünk” kicsit, mert annak a gálának abszolút Roman és Cody meccse volt az érzelmi csúcspontja.

Köszönjük, hogy elolvastad a cikket! Terveink között szerepel, hogy Zsombort a közeljövőben meghívjuk a Szorító Podcastbe, így, ha van olyan kérdés, amit szeretnél, hogy feltegyünk neki, írd meg nekünk a Szorító Club Discord szerverén!

 

See this content in the original post