Végre igazi királya és királynője van a ringnek

A szombati ple-n véget ért a 2024-es King of the Ring és a Queen of the Ring torna, Triple H-nek köszönhetően pedig egy újabb leporolt koncepció ragyoghat régi fényében. De hogyan érte el, hogy ismét presztízse és tétje legyen a két versenysorozatnak?

A WWE az elmúlt évek során többször is megpróbálta feléleszteni a tournamentet, de kevés sikerrel. 2015-ben Wade Barrett, 2019-ben Baron Corbin, 2021-ben pedig Xavier Woods és Zelina Vega sem tudott érdemben profitálni a győzelemből, ennek pedig több oka volt. Egyrészt a résztvevők terén a színvonal enyhén szólva sem keltette azt a benyomást, hogy itt egy komoly megmérettetésről van szó, aminek a győztese nem tudott szintet lépni, nem úgy, mint például egy sikeres MitB táskabeváltás esetében. Nem járt érte kihívói jog sem egy világbajnoki címért, járt azonban egy bugyuta „király/királynő” gimmick. Jól láthatóan nem volt semmilyen komoly terv a torna megrendezésével kapcsolatban, a Vince McMahon által vezetett WWE úgy gondolta. a KotR-nek önmagában van elég brand értéke egy rövidtávú siker kiaknázásához. Idén viszont jól látható elképzelések mentén ment végig a torna, amiből nem csak a két győztes tudott profitálni.

A KotR fő célja már az indulástól kezdve nyilvánvaló volt: elindították Gunthert a világbajnoki címig vezető úton. Brock Lesnar kiesésével más módot kellett találni arra, hogy a Ring General szintet léphessen. Egy tornagyőzelem pedig kiváló megoldás volt, hiszen így pont a legnagyobb erősségeit tudta megvillantani. Megmutatta mennyire domináns tud lenni a ringben, mennyire jól fekszik neki a klasszikus birkózás, és, hogy úgy is tud történetet mesélni a meccsben, ha nincs felépített feud közte és az ellenfele között. Ráadásul Randy Orton lényegében az egyetlen veterán, akit be lehetett dobni Lesnar helyett.

Viszont a Gunther push mellett Triple H komoly hangsúlyt helyezett arra is, hogy új feudoknak ágyazzon meg, meglévőket folytasson, és a main rosterhez frissen csatlakozott birkózók erősségeit is megmutassa. Illetve, a workrate birkózás rajongói is elégedettek lehetnek a meccsekkel.  A RAW ágáról három meccset érdemes kiemelni. A Ricochet-Dragunov meglepően jó párosításnak bizonyult. És nem csak a kiváló in ring teljesítmény miatt, hiszen a meccsen belül sikerült átadni a nézőknek, hogy ki is az az Ilja Dragunov, és kifejezetten jó reakciókat kapott, és már itt belengették az elkerülhetetlen összecsapását Gunther-rel. A szintet azonban még azon az adáson emelte a Gunther-Sheamus mérkőzés, akik bár a közelmúltban többször is szembenéztek egymással, mégis tudtak újat mutatni. Valamint már itt elkezdték annak építését, hogy Gunther milyen veszélyes a submission mozdulataival. Illetve a legfontosabb meccs az elődöntő, vagyis a Jey Uso vs Gunther. Jey Uso utólag került be a torna résztvevői közé, miután lényegében a RAW arcává vált. Ő volt az egyetlen, akiről igazán el lehetett hinni, hogy Gunther útját állhatja. Nagyszerű mérkőzést vívtak, és a helyes eredmény született. Jey-nek nem ártott a vereség, ráadásul úgy, hogy kifojtással ért véget a meccs. Gunther-nek nagyobb szüksége volt a tornagyőzelemre, mert átmenetileg sem igazán lehet máshova pozícionálni, mint a világbajnoki öv közelébe. Az viszont biztos, hogy kettejük története itt még nem ért véget, és az útjaik még keresztezik egymást, valószínűleg a World Heavyweight Championship-ért.

A SmackDown ágát egyértelműen a Bloodline sztori építése határozta meg. Ezáltal pedig nyilvánvaló volt, hogy a Randy Orton vs Tama Tonga párosítás lesz az elődöntő, ami nem okozott csalódást. Utóbbit pedig kiválóan építik, mint egy veszélyes karaktert, szóval ő volt az egyik, aki leginkább profitálni tudott a sorozatból. De erősen tartották LA Knight-ot is, és Carmelo Hayes is pusht kapott.

A döntő pedig eddig az év egyik lett, de nyilván nem mehetünk el szó nélkül a botch-ról. A bíró leszámolta úgy a hármat, hogy Orton válla egyértelműen nem volt lent, Gunther így pedig roll up-pal nyert. A terv valószínűleg az volt, hogy Gunther itt is submission-nel nyer, vagy esetleg Orton hátát támadva egy powerbomb után pinneli. Előbbi mindenképpen a legerősebb befejezés lett volna, hiszen ritkán fordul elő, hogy Randy Orton-t feladásra kényszerítik. Azt viszont mindenképpen érdemes megjegyezni, hogy Gunther így is erősen jött ki a mérkőzésből, már csak a meccs képe miatt is, valamint Triple H még egy visszavágót is bejelentett kettejük között, amit minden bizonnyal dominánsabban húz be a Ring General.

A férfi divízió sorozata szinte minden téren abszolút pozitív visszajelzéseket kapott, a QotR esetében már több a kérdőjel. Azt viszont már itt szeretném leszögezni, hogy szó sincs bukásról, tulajdonképpen ami igazán megosztja a nézők egy részét, az a két döntős személye. A kritikus hangok szerint Lyra Valkyria erős overpusht kapott, Nia Jax helyett pedig nem csak egy jobb jelöltet lehetne mondani a győztes kilétét illetően. És az igazság az, hogy ezek jogos, érvekkel jól alátámasztható vélemények. Viszont, mielőtt részletesebben foglalkozom a két döntőssel, vessünk egy pillantást a mezőnyre! A RAW ágán Lyra-n kívül, Shayna Baszler, Maxxine Dupri, Iyo Sky, Natalya, Dakota Kai, Ivy Nile és Zoey Stark szerepelt. Közülük lényegében Iyo lett volna az egyetlen másik birkózó, aki a döntőbe mehetett volna. Ő is egy jó választás lett volna, egy magas profilú tag a női divízióban, nemrég veszítette el a bajnoki címét, és készülőben van egy Becky Lynch elleni feudja. Viszont neki sem volt kifejezetten szüksége a győzelemre, és a másik döntőst figyelembe véve egy facet kellett küldeni a brand-ről.

A SD ág mezőnye Nia kivételével: Naomi, Jade Cargill, Piper Niven, Michin, Tiffany Stratton, Bianca Belair és Candice LeRae. Itt nyilván Jade, Bianca, és Tiffany személye tűnik fel mindenkinek. Jade-nek még korai lett volna egy ilyen győzelem, ráadásul egy okos booking döntéssel vették ki a tornából. Bianca egy kiváló jelölt lett volna arra, hogy extra presztízst adjanak a tornának, de neki aztán végképp nem volt szüksége a győzelemre. Tiffanynak szintén korai lett volna, de az ő esetében inkább azt kell figyelembe venni, hogy egy Bayley elleni vesztes feud nem ártana neki a közeljövőben.

Lyra Valkyria esetében tény, hogy nagyon erős pusht kapott újoncként, ami egészen szokatlan a Triple H vezette rendszerben, ugyanakkor maximálisan élni tudott a lehetőséggel. Teljesen rendben van, amit a ringben csinál, ügyes és a közönség is jó reakció adott rá. Ráadásul ő valószínűleg becsatlakozik majd a Becky és a Damage Ctrl. között lévő viszályba, aminek egyrészt megágyaztak az Iyo elleni meccsével, másrészt jót tesz neki, hogy egy ilyen eredmény után léphet be a feud-ba. A karakter terén természetesen még sok munka áll előtte, de arra minden bizonnyal ráfekszenek az említett történetszálban, az erősségek megmutatásához pedig jól jött ez a torna. Nia Jax esetében pedig bár nagyon sok kritikával egyetértek, és valóban kilógott a mezőny éléből, de nála azt kell látni, hogy ez egy olyan booking döntés volt, amivel Bayley-t segítették. Bayley-nek jelenleg szüksége van egy komoly kihívóra, de a lehetőségek meglehetősen limitáltak. Bianca, Jade és Naomi face-k, de utóbbit egy meccsre ennek ellenére is megkaptuk. Tiffanynak, mint írtam, nem jönne most jól egy hosszabb vesztes feud, Charlotte pedig sérült. Az olyanok, mint Chelsea Green pedig jelenleg legfeljebb egy kisebb ple-re jó ellenfelek. Tehát marad Nia Jax, aki a hiányosságai ellenére is aránylag magas szinten van kezelve és alkalmas arra, hogy egy nagyobb gálán legyen Bayley ellenfele. Ehhez viszont kell még neki némi építés, amihez pont jól jött a tournament. Tehát összességében úgy gondolom, hogy egy vállalható booking döntés született, ami hosszútávon kifizetődő lesz.

Azt pedig határozottan állítom, hogy a QotR összességében egy nagyon sikeres projekt volt. A Lyra Valkyria vs Iyo Sky, és a Bianca Belair vs Tiffany Stratton is az év legjobb tévés meccsei közé tartozik, így nem csak Nia Jax jött ki jól a tornából. A döntő pedig nem volt egy rossz meccs, Nia magához képest teljesen jól mozgott a ringben és azt birkózták, amit kellett. Lyra-nak sikerült élni a lehetőséggel és hamar szintet tudott lépni, Tiffany és Jade pedig továbbra is erősen vannak tartva.

A King of the Ring, és a Queen of the Ring innentől kezdve akár minden évben megrendezésre kerülhet, a látottak alapján pedig azt hiszem ez ellen senkinek sincs kifogása. A tornák ismét jelentőségteljesek lettek, és a Summerslam-re szóló övmeccs kapcsán hasonló szerepet tölthet be, mint a Royal Rumble a WretleMania-ra vezető úton.

Previous
Previous

Tényleg kinyílt a Forbidden door a WWE-ben, de mit jelent ez a jövőre nézve?

Next
Next

A pankráció története (3. rész) – A keresztapák uralma (1948-1982)