Masahiko Kimura – Fent maradt név, elfeledett ember?

Mai vendég cikkünkben egy olyan birkózót mutatunk be nektek akinek a fogása legendássá vált és mai napig használják nem csak a birkózásban. Bajusz Bendegúz Péter vendég cikke Masahiko Kimurá-ról

 

 Kicsoda is Kimura pontosan?

Masahiko Kimura egy 1917 Szeptember 10-én, Kumamoto-ban született judoka és pankrátor. A Judo-s körökben a mai napig minden idők egyik legjobb judoka-ja ként tartják számon.

Kimura a császár ajándék tanto-jával a torna győzelme után.

Kimura 9 évesen, 1927-ben csöppent bele először a küzdősportok világába, Tatsukuma Ushijima sensei szárnyai alatt. Mindössz 15 évesen elérte a yondan (4 danos fekete öves) fokozatot, ami excepcionálisan ritka a sport világában. A yondan vizsgáján 6 mestert győzött le zsinórban, akik egytől-egyig mind 3 vagy 4 danos fekete övesek voltak. Ezek után sem dőlt hátra, 1935-ben minden idők legfiatalabb godan (5 danos fekete öves) mesterévé vált, miután zsinórban 8 rangos ellenfelet is legyőzött a Kodokan Dojo-ban. Életében mindössze 4 meccset veszített el, mindet 1935-ben. Ezek után Masahiko demotiválttá vált és szögre akarta akasztani a gi-t véglegesen, de végül visszatért, és erősebbé vált, mint valaha. 1936 és 1950 között senki sem tudta őt megverni őt. 30 évesen schichidan (7 danos fekete öves) fokozatot ért el.

Ezek alatt az évek alatt Ushijima tanítványa kiemelkedő sikereket tudott magáénak: Először is vissza tudott vágni a 4 legyőzőjéből háromnak: Kenichiro Osawa-t, aki az 1935-ös 5 danos divizionális bajnokságon győzte le őt (nem is akárhogyan, Kimura agyrázkódást szenvedett, miután legyőzője hatalmas erővel megkontrázta az Osoto Gari kísérletét), a Metropolitan Police Dojo-ban könnyedén ippon-ozta. Kenshiro Abe-vel, aki szintén a már említett tornán győzedelmeskedett felette (később meg is nyerte a tornát) a Kodokan Dojo-ban találkozott és kihívta őt egy randori-ra, ahol 20 percnyi Kimura dominancia után Abe feladta a meccset. Végül Ushijima sensei összehozott egy mérkőzést Hideo Yamamoto és Masahiko között a tokiói Mitsubishi Dojo-ban. Yamamoto 1935 őszén képes volt még legyőzni Kimura-t, viszont a visszavágón esélye sem volt, Masahiko egy Udegarami-val bosszút állt. Az egyetlen legyőzője, akinek nem tudott visszavágni az Miyajima volt, egy Meiji-ből származó harcos. Az első meccsük után sosem találkoztak többet.

Kimura 1937 és 1939 között háromszor zsinórban is elhódította az All Japan Championship címet, ami egy Openweight torna. (értsd: Bármilyen súlycsoportból küzdhetett bárki.) Ezt a sikert még elképesztőbbé teszi, hogy Kimura 170 centis magas és 85 kiló nehéz volt, szóval nem volt ritka, hogy szignifikáns méretbeli differenciával kellett megküzdenie. Például az 1938-as döntőben egy 110 kg nehéz ellenfelet győzött le. Emellett ő volt az első, még diák korú sportoló, akit engedtek a profi divízióban mérkőzni. Még egyszer, 1949-ben a negyedik alkalommal megnyerte a tornát, Takahiko Ishikawa-val megosztva a címet, miután a mérkőzés döntetlennel ért véget.

1940-ben megnyerte a Ten-Ran Shiai tornát, ahol többek között Hirohito japán császár is jelen volt, mint néző. A döntőben vívott mérkőzése Takahiko Ishikawa ellen csak 42 másodperig tartott, amikor Masahiko egy Ippon-Seoinage használatával két vállra fektette ellenfelét.

Kimura ezek után be lett sorozva a japán seregbe, de később, 1947-ben ennek ellenére is képes volt megnyerni a West Japan Judo Championship-et, a végső körmérkőzéseken legyőzve Yasuichi Matusotok-t pontozással két hosszabbítás után, illetve Yoshihiko Yoshimatsu-t egy Ippon-Seoinage-val. A torna győzelemért 10.000 amerikai dollárnak megfelelő pénzösszeget nyert.

Kimura sikere viszont nem a véletlen műve volt, notórius volt az elképesztően kemény edzésmódszereiről. Többek között a híres Osoto Gari-ját egy fán gyakorolta a tökéletesítés érdekében, naponta 1000 fekvőtámaszt csinált meg és minden nap összesen 9 órát edzett. Naponta randori-zott a Tokyo Police és a Kodokan dojo-kban, ahol sok ellenfele megkérte, hogy ne használja az Osoto Gari-t, mert akiken használta, azok az emberek nem ritkán agyrázkódással hagyták el a tatamit. Emellett karate-ban is edzett, többek között a Shotokan Karate alapítója, Gichin Funakoshi alatt. Később Gojo-Ryu-ra váltott, ahol megtanulta a makiwara edzésmódszert, ami elmondása szerint sokat segített neki judo-s karrierje során.

Feliratkoztál már a Szorító Podcast Hírlevelére?

Kimura a profi birkózásban

Rikidozan, miután kiütötte Kimura-t.

Na de miután megnéztük, hogy milyen sikereket ért el ez a legendás küzdősportoló, most válaszoljuk meg a következő kérdést: Hogyan került a profi birkózás világába?

Az 1950-es évek elején Kimura megalapította a KPWA (Kokusai Pro Wrestling Association) szervezetét, első mérkőzését viszont Los Angeles-ben vívta az NWA szervezetében, ahol Masa Kimura néven legyőzte Chester Hayes-t. Kimura kevesebb, mint 1 hónappal később már az NWA Tag Team bajnoki címekért küzdött egy 2 out of 3 Falls meccsen társa, Toshio Yamaguchi oldalán. A mérkőzést viszont 2-1es arányban elveszítették, az akkori bajnokok, a Sharpe Brothers (Ben és Mike Sharpe) ellenében. Később Rikidozan oldalán 4szer is lehetőséget kapott még az övek elnyerésére, de egyszer sem tudtak a Sharpe tesók felé kerekedni. (A 4ből 3 meccs is hosszabb volt, mint egy óra!) Ezek a mérkőzések elindítottak az országban egy Pro Wrestling Boom-ot, népszerűbbé vált a sportág, mint előtte bármikor.

A már említett Rikidozan meghívta őt a saját szervezetébe, a JPWA (Japan Pro Wrestling Association) köreibe. Ebben a szervezetben vívta meg Masahiko a leghíresebb meccsét: Rikidozan-nal mérkőzött meg a JPWA Nehézsúlyú bajnoki címéért. A meccs amiatt híresült el, hogy ez az egyik legkorábbi (ha nem a legelső) példája egy shoot-nak a profi birkózás történelmében. A meccs egy pontján Rikidozan-nak egy Karate Chop-pot kellett volna adnia Kimura mellkasára, de ehelyett ő izomból nyakon chop-olta a legendás judoka-t. Kimura ennek hatására eszméletét vesztette, ellenfele pedig a földön méh meg is rugdosta. Az eredeti terv szerint ez a mérkőzés döntetlen lett volna, ami után érkezett volna több visszavágó is, ehelyett Rikidozan nyert KO-val és Kimura soha nem kapott visszavágót.

Később, 1963 december 8-án Rikidozan-t halálra késeltéj egy night club-ban, ami sokakban gyanút keltett, hogy az ügyhöz köze van a megalázott harcművésznek. Masahiko vallomása szerint azon a napon egy hívást kapott, amiben informálták őt, hogy több 10 yakuza úton van Tokyo-ba, hogy megöljék Rikidozan-t, de neki direkt módon semmi köze az ügyhöz annak ellenére, hogy sosem bocsátotta meg neki az árulását.

Ezek mellett Kimura megalapította a kumamoto-i IPWF (International Pro Wrestling Force) szervezetét, aminek kulturális hatása megkérdőjelezhetetlen: ez volt az első japán profi birkózó szervezet, ami a Felkelő Nap Országával megismertette a Lucha Libre stílusú mexikói birkózókat.

Masahiko ráhatása tehát megkérdőjelezhetetlen a profi birkózás világában, annak ellenére, hogy egy bajnoki címet sem birtokolt sosem a karrierje alatt, ami egyébként mindössz 5 évig tartott. Utolsó mérkőzését 1957-ben vívta Barcelonában, ahol Echevarria-t győzte le diszkvalifikációval.

A karrierjét sokak szerint azért kezdte el, mert felesége gümőkórban szenvedett, és Masahiko civil munkájából (rendőr képző) származó fizetése nem volt elég arra, hogy a kellő gyógyszereket ki tudja fizetni.

Szervezetek, amikben birkózott: NWA SF, MPP, NWA, JWA, EMLL, JP, DMP.

Finisher: Kimura Lock.

A Szorító Podcast és a szoritopodcast.hu egy a közösség által finanszírozott projekt. Ha szeretnéd és teheted te is támogass minket!

 A Kimura Lock

Az ikonikussá vált pillanat.

A mozdulat nevéből sokan gondolnák, valahol logikusan, hogy ő találta fel a mozdulatot. Viszont ez nem így van! A mozdulat jóval előtte is létezett, Reverse Ude-Garami Arm Lock néven.

A mozdulat neve egy híres meccsről ered: Kimura a Brazil Jiu Jitsu nagymesterét, Helio Gracie karját ezzel a mozdulattal törte el az 1951-ben vívott szupermeccsükön. A mérkőzés hatalmas figyelmet kapot, a brazil elnök is jelen volt, emellett 20.000 néző volt jelen a meccsen. Gracie rajongói konkrétan hoztak egy koporsót a meccs helyszínére, azt szimbolizálva, hogy Gracie meg fogja ölni a japán judoka-t. Bizalmuk nem volt véletlen, hiszen nem sokkal a meccs előtt Gracie Kado sensei-t kifojtotta egy ugyanilyen szabályrendszerben vívott mérkőzésen, ami országos hőssé tette a brazil nagymestert.

Kimura viszont nem kegyelmezett. A meccs során többféle dobást is beadott ellenfelének, a végén pedig beadta a Reverse Ude-Garami Arm Lock-ot. Gracie nem volt hajlandó kopogni, így Kimura addig feszítette a brazil karját, ameddig az el nem tört. Helio még ezen a ponton sem adta fel, viszont a csapata bedobta a törölközőt, ezzel Kimura megnyerte a meccset TKO-val.

Ezóta a meccs óta ezt a mozdulatot Kimura Lock-nak nevezik, tisztelegve a japán legenda előtt.

A modern pankráció rajongóknak a mozdulat főleg Brock Lesnar által lehet ismerős, hiszen a Bestia sokszor használta a mozdulatot a meccsein.

Epilógus

Mint ahogyan a cikkből látszik. a legendás judoka öröksége sokkal nagyobb, mint azt sokan elsőre sejtenék. A japán profi birkózók és judoka-k között a mai napig nagyon elismert és tisztelt Kimura, edzés módszereire a mai napig rácsodálkoznak.

Hogy megengedjek magamnak egy kis szubjektív megjegyzést is a sok objektív elemzés után: Véleményem szerint Kimura-nak helye lenne a WWE Hall of Fame csarnokában, annak ellenére, hogy sosem birkózott a szervezetben. A japán profi birkózást nagyon jó útra predesztinálta. A részemről nem kérdés, hogy ha Kimura nincsen, akkor a mai nap talán nem ismerünk olyan nagyszerű japán birkózókat, mint Shinsuke Nakamura, Asuka, Iyo Sky, Kairi Sane, Kota Ibushi vagy Jushin „Thunder” Liger, és ebből az indokból fontos, hogy megbecsüljük az olyan legendákat, mint Masahiko Kimura, akik jártak azért, hogy a többiek futni tudjanak.

 

 
Next
Next

A pankráció története (5. rész) – A hétfő esti háború (1994-2001)