Hölgyek a szorítóban, avagy a női profi birkózás története: (2. rész): A millenniumtól a Forradalomig

Bártfi műsorvezetőnk újabb hiánypótló összeállítása. Ezúttal a női pankráció történetében merült el, azzal a céllal bemutassa nektek azt. Sokan új dolognak gondolják a női birkózást, ami csak az elmúlt három évtized találmánya, pedig sokkal régebbi, mint hinnénk. Többek között olyan úttörőkről olvashattok a cikkbeken, mint The Fabulous Moolah, Alundra Blayze, Sunny, Lita vagy a Four Horsewomen. Készüljetek egy újabb időutazásra, mert most nagyon hosszú út áll előttünk. A második rész a női birkózás feltámadását mutatja be. De előtte a divíziónak át kell vergődnie a mélyponton, ahogy mondani szokás: "hajnal előtt a legnagyobb a sötétség". Az első részt itt találjátok. 

Egy forradalom előfutárai 2000-2006

Lita és Trish

A női roster idővel egyre vegyesebb lett, és egyre több olyan történet futott, amelyben a képzett hölgyemény egy teljesen tapasztalatlan modellel került szembe. Így váltogatták egymást a női bajnokok sorban, legfőképpen Jacqueline, Stephanie McMahon és Chyna, aki a legfontosabb és legnépszerűbb név volt egészen 2001-ig, amikor egy színfalak mögötti vita után elhagyta a céget. Ekkor lépett színre két hölgy, Patricia Anne Stratigeas, azaz Trish Stratus és Amy Christine Dumas, azaz Lita. Ők ketten teljesen eltérő utat jártak be; Lita egy Rey Mysterio meccs megtekintése után egyből beleszeretett a birkózásba és 1998-tól kezdve végigjárta a szamárlétrát, előbb a függetlenek, majd az ECW kötelékében. Így érkezett meg a WWF-be, mint a Hardy fiúk valet-ja. Trish a másik utat testesíti meg: gyerekkora óta wrestling rajongó, de komolyabb képzés nélkül került be a cégbe, elsősorban fitneszmodelli múltja miatt. A WWE végül saját berkein belül képezte ki egy olyan legenda keze alatt, mint Fit Finlay. A fő rosteren mint Test és Albert heel menedzsere debütált. Trish és Lita a képernyőn a legnagyobb ellenfelek, a színfalak mögött a legjobb barátnők voltak. 2004 december 6-án pedig olyasmit értek el, amit sem előttük, sem utánuk nem csinált még nő: főmérkőzést vívtak egy RAW adáson a WWE női bajnoki címéért. Ez egy igazi wrestling mérkőzés volt, nem az az ügyetlenkedés, amit a nézők megszokhattak. Hanem tiszta történetmesélés, ami ennek a női generációnak talán a csúcspontja. A 2006-os Unforgivenen még egyszer ámulatba ejtették a közönséget egy végső mérkőzéssel, azonban az év végére mindkét kivételes tehetség visszavonult a ringből és elérkezett egy új korszak, ami talán a női birkózás mélypontja.

 Út a mélypontig: a Dívák kora 2006-2013

Layla és Michele McCool

Igazából ez az út már 2004-ben elkezdődött, amikor a WWE elindította a Diva Search nevezetű reality műsorát, ahol több tehetséges és tehetségtelen hölgyet sikerült bevonzani a céghez. Bár néhány gyöngyszemet is sikerült kihalászni, többek között Michelle McCoolt és későbbi tag team partnerét Laylat, vagy Eve Torrest. Nagy részük ki sem húzta 2008-ig, ami igen fontos év a női pankráció szempontjából, a WWE ugyanis ekkor debütáltatta a Díva övet. A Diva Search-ök kora egyelőre véget ért, így egy olyan kevert roster jött létre, amelyen belül nagyon nagyok voltak a szakadékok. Az egyik oldalon olyan hibrid (birkózó, aki egyben modell is) hölgyek szerepeltek, mint Melina, Michelle McCool, Gail Kim, Victoria, Mickie James és Beth Phoenix, míg a másik oldalon ekkortájt kerültek a fő műsorokra a Bella Ikrek, Kelly Kelly, Alicia Fox és Rosa Mendes. A hölgyek szerepe pedig egyre csak csökkent, a komoly sztorik gyakorlatilag eltűntek, és az vált a fő „feladatukká”, hogy a közönség „kipihenhesse” magát a meccseiken, két komolyabb összecsapás között. 2010-re a Dívák tehetségesebbik fele sorra hagyta el a WWE-t, vagy a TNA kedvéért, vagy pedig egyéb okokra hivatkozva rúgták ki őket. Így történhetett meg, hogy a kisebb megszakításokkal bár, de alapvetően 120 éves történelemmel rendelkező női bajnoki címet beolvasztották a Díva bajnoki övbe. A WWE Dívamezőnyének vezető szerepét az Eve Torres, Michelle McCool, Beth Phoenix hármas vette magához, ami egészen 2013 elejéig tartott, amikorra családi okokból mindhárom hölgy elhagyta a szervezetet. 2013. január 7-én pedig Kaitlyn lett a WWE Díva bajnoka, aki talán az egyik legsúlytalanabb és a legrosszabb női bajnok volt a szervezet történetében. Viszont ő készítette elő a terepet egy olyan változásnak, ami megrengette a pankráció egészét.

 A változás előszele 2013-2015

A totális dívák: a Bella ikrek

A WWE 2013-ra befejezte utánpótlásának megreformálását. Ez lett az NXT és a Performance Center. Itt a nőkről sem feledkeztek meg. Leigazolták női főedzőnek a korábbi kiváló független női birkózót, Sara Del Reyt, aki 10 évet töltött el különböző szervezetek berkeiben a világ minden részén. 2013. június 20-án egy nyolcemberes torna végén Paige legyőzte Emmát, így megkoronázták, mint az első NXT női bajnokot. Közben a fő rosteren is zajlottak az események, 4 nappal korábban AJ Lee is megszerezte első bajnoki címét a Paybacken. Érezni lehetett a változás szelét, de ennyi év vegetálás után senki nem hitt benne igazán. 

Közben a WWE elindította a Divák főszereplősével készülő reality műsorát az E! Networkön. Ami 2015-re oda jutott, hogy több mint 800 ezres nézettséget produkál hétről hétre, ami négyszerese volt a TNA Impact nézőszámának. Ezzel egy olyan új közönséget be vonzva a WWE számára amit eddig soha nem tudott megragadni. A Bella ikreket pedig mainstream sztár szintre emelte.

AJ Lee és Paige

Közben a fő rostert AJ dominálta, azonban azért az újkori remények egy erős női divízióra is mind jobban elhalványultak, egészen addig, amíg az NXT-ben el nem kezdtek debütálni a tehetségesebbnél tehetségesebb lányok: Charlotte (a legendás Ric Flair lánya), Emma, Sasha Banks, Bayley és Becky Lynch. Kiváló mérkőzéseket vívtak egymással, és szereplésüket idővel elkezdték Dívaforradalom néven illetni. Azok után, hogy Paige (és Emma) mindenkit elkápráztattak a legelső Networkös NXT-különkiadáson, ami az Arrival nevet viselte, már sejthető volt, hogy a forradalom vezéralakjai hamarosan feljebb léphetnek. Paige a WrestleMania 30 után debütált a RAW-n, és rögtön elnyerte AJ Lee-től a Díva bajnoki címet, bebizonyítva, hogy az első fecske valóban megérkezett a fő rosterre. A 2014. május 29-én megrendezésre kerülő NXT TakeOver-en pedig az egész folyamat nagyobb sebességi fokozatba kapcsolt; ezúttal Charlotte vívott egy kiváló mérkőzést Natalya ellen. A hölgyek folyamatosan magas színvonalú összecsapásokkal hívták fel magukra a figyelmet, amelyek közül kiemelkedik a Charlotte vs. Bayley és a Charlotte vs. Sasha Banks. Ezek a lányok folyamatosan megfelelő mennyiségű időt kaptak, mind a mérkőzések terén, mind a mikrofonnal. Az NXT TakeOver: Rival adáson aztán Charlotte elvesztette az övét Sasha Banks ellen, egy négyemberes mérkőzésben, amiben részt vett még Becky Lynch és Bayley is. S ekkor kezdődött el az igazi varázslat.

 A forradalom és a teljes egyenjogúság 2015-napjainkig

A Four Horsewomen: Becky Lynch,
Bayley, Charlotte és Sasha Banks

2015. július 13-án kitört az igazi forradalom, amikor is a Monday Night RAW adásán debütált Becky Lynch, Charlotte és Sasha Banks egy kiváló szegmensben, amihez foghatót évek óta nem láthattunk a női mezőnyben. Igaz, a folyamat gőzerővel zajlott tovább az NXT-ben is. Az NXT TakeOver: Brooklyn adásán Bayley legyőzte Sasha-t az NXT női címéért egy tökéletes mérkőzésen, ami a személyes véleményem szerint az év mérkőzése volt 2015-ben. Amikor az ember megnézi ezt a meccset, tudja, hogy varázslatot lát. OIyan érzelmi töltetet adott át, amit nagyon kevés alkalommal tapasztaltam, amióta pankrációt nézek. Ezt pedig a WWE tovább fokozta. Olyat tett, amit még soha: ez a két lány főmérkőzést birkózott egy élőben sugárzott WWE speciális adáson, méghozzá egy 30 perces ironwoman meccset, aminek a végén az egész NXT roster és vezetőség együtt ünnepelt a két hölggyel, elismerve azt a hihetetlen teljesítményt, amit letettek az asztalra. Bayley ezzel végleg átvette a fáklyát, és a Forradalom vezetője lett az NXT-ben. A fő rosteren valamivel lassabban haladt előre a folyamat; az év második fele először Charlotte és Nikki Bella viszályáról szólt. A karakterek között fennálló ellentét tökéletesen megtestesítette, miről is szól ez a forradalom, az igazi totális díva forradalom. A párharc végül Charlotte győzelmével zárult. Ezután következett egy igen személyes és heves viszály Paige ellen, majd pedig egy rövidebb Becky ellen. Sasha-t egy kicsit talonban tartotta a WWE, egészen a 2016-os Royal Rumble-ig, ahol az akkor már fél éve bajnok Charlotte ellen tért vissza egy kiváló szegmensben. Immár elmondhatjuk, hogy a Díva forradalom megállíthatatlanul átterjedt a fő rosterre. A WWE 2016-ban elhatározta, hogy végleg szakít a Díva korszakkal ennek az első lépése, hogy egy új WWE Női Bajnoki címet mutattak be és lett tétje a WrestleMania 32-n 2016. április 3-án, zajló triple threat mérkőzésnek, amelyben a regnáló Díva Bajnok Charlotte Flair legyőzte, Becky Lynch-et és Sasha Banks-et. A WrestleMania után a Díva Bajnoki címet és a "Díva" márkanevet végleg visszavonultatták. A 2016-os WWE Brand Extension-t követően az új Női Bajnoki cím Raw exkluzív lett, amely így a SmackDown Női Bajnoki cím létrehozásához vezetett. Amelynek az első bírtokosa Becky Lynch lett A következő hónapban, a Hell in a Cell PPV megrendezésre került az első női Hell in a Cell mérkőzés Charlotte és Sasha Banks között amely az első alkalom volt, hogy női mérkőzés volt egy WWE PPV fő mérkőzése. Innen pedig nem volt megállás, sorban jöttek a speciális mérkőzés típusok: 2017-ben ez első női Money in the Bank, 2018-ban az első női Royal Rumble és Elimination Chamber. 2017-ben megrendezésre került egy női pankrációs torna WWE-n belül, Mae Young Classic néven, amelyet nemrégiben elhunyt Mae Young tiszteletére neveztek el. A tornában olyan nevek mutatkoztak be a WWE-n belül mint: Bianca Belair, Candice LeRae, Dakota Kai, Rhea Ripley, Tessa Blanchard, Toni Storm csak hogy pár nevet említsünk. 2018-ban pedig megrendezésre került a WWE Evolution a szervezet első olyan PPV-je amin csak női birkózók léptek ringbe. A gála fő mérkőzésén a női forradalom egyik zászló vivője Ronda Rousey szimbolikusan legyőzte az Díva korszak legnagyobb nevét Nikki Bellá-t. A Női Forradalom a 2019-es WrestleMania 35-ön csúcsosodott ki, ahol Charlotte Flair, Becky Lynch és Ronda Rousey Winner Takes All triple threat mérkőzésen mérkőztek meg a Raw és SmackDown Női Bajnoki címekért, amely az első alkalom volt, hogy női szupersztárok szerepeltek a WWE legnagyobb eseményének fő mérkőzésén. Becky Lynch pedig a „The MAN” karakterével a szervezet egyik legnagyobb sztárjává és draw-jává vált. A NXT pedig folyamatosan termelte női sztárok következő generációját: Carmella, Alexa Bliss, Asuka, Nia Jax vagy már az említett Bianca Belair és Rhea Ripley. Bekővetkezett az aminek a ’90-es években meg kellett volna történnie, vagyis a női pankráció teljes egyenjogúsítása. Napjainkra a birkózó hölgyek ugyanolyan kiváló történeteket mesélnek, mint férfi társaik. Sok esetben jobb mérkőzéseket vívnak. Charlotte Flair, Becky Lynch, Bianca Belair és Rhea Ripley pedig a WWE legnagyobb sztárjai között vannak számon tartva. Az elmúlt közel évtized során a hölgyek bizonyították, hogy a női birkózás tud ugyan olyan színvonalú lenni mint a férfi és ugyanúgy megtudja ragadni a rajongókat. Mint láthattátok, nagyon hosszú utat tett meg a női birkózás, ami tele van izgalmakkal, intrikával és politikával.

 

Források

Lillian Ellison,. First Goddess of the Squared Circle,ReganBooks 2002

Jeff Leen: The Queen of the Ring: Sex, Muscles, Diamonds, and the Making of an American Legend Atlantic Monthly Press 2009

Tim Hornbaker : National Wrestling Alliance, The Untold Story of the Monopoly that Strangled Pro Wrestling ECW Press, 2007

John F Molinaro: Top 100 Pro Wrestlers of All Time, Winding Stair Press, 2002.

Eric Bischoff, Controversy Creates Ca$h. Simon and Schuster. 2006

Women's Championship history: http://www.wwe.com/classics/titlehistory/women

 

Previous
Previous

A pankráció története (5. rész) – A hétfő esti háború (1994-2001)

Next
Next

Kit takar az áthúzott nulla azaz ki Pentagón Jr?